Sefer Görev Emri Nedir? E-Devlet Sefer görev emri sorgulama nereden ve nasıl yapılır?

1098total visits.

Sefer Görev Emri Nedir?

Sefer Görev Emir kapsamında askerliğini yapan ve tezkeresini alan vatandaşların bir süre sonra oluşan askeri ihtiyaç nedeniyle yeniden askere alınmasına denir. Savunma Bakanlığı savaş ve diğer ihtiyaçlar halinde askere alınacak vatandaşların sefer görev emrinde, hangi birliğe katılacaklarını da düzenli olarak bildirir.

E-Devlet Sefer Görev Emri Sorgulama

En yakın Askerlik Şubesi başkanlığına bizzat müracaat ederek veya PTT şubelerinden alınabilen e-Devlet şifresi ile www.turkiye.gov.tr internet adresinden Sefer görev emrinizi öğrenebilirsiniz.

Sorgulama yapmak için aşağıdaki adrese girmenizi öneririz;

Askeri Personel Görev Sefer Emri Sorgulama için Tıklayınız

Sorgulama sonucu sefer görev emri çıkıyorsa bununla ilgili aşağıdaki sorulara Savunma Bakanlığı cevap vermiş, onları da okumanızı tavsiye ederiz.

Sefer Görev Emrim Var ama Hastayım

Böyle bir durumda en yakın Askerlik Şubesi başkanlığına başvurarak hastalığınızı beyan etmeniz gerekmektedir. Bu durumda Sağlık Bakanlığınca belirlenen en yakın yetkili Sağlık Kurullarına sevkiniz yapılacaktır.

Sağlık Kurullarınca yapılan muayene sonucunda Yedek Subay/Astsubaylar için TSK’da Görev Yapamaz ve Yedek Uzman Jandarma/Erbaş ile Erbaş ve Erler için Askerliğe Elverişli Değildir, Barışta ve Savaşta Sürekli Olarak Askerliğe Elverişli Değildir, Hazarda ve Seferde Görev Yapamaz gibi raporlardan birini veya daha fazlasını almanız halinde SGE’niz iptal edilecektir.

Aynı Aileden İki Erkek Kardeşe Sefer Görev Emri Verilir mi?

Askerlik hizmetlerini yaptıktan sonra yedeğe alınan bütün personel aşağıda belirtilen ve SGE’nin iptalini gerektiren hususlarda mazeretleri olmadığı sürece seferberlik mevzuatı gereği sefer planlamasına alınmaktadır.

Bu nedenle bir ailenin birden fazla ferdine Sefer Görev Emri verilmesi söz konusudur.

 

Leave a Reply