El Chapo: Eğer Narcos’u sevmişseniz, bu Dizi Size Göre

El Chapo: Eğer Narcos’u sevmişseniz, bu Dizi Size Göre

Netflix’in yapımı olan El Chapo (Bücür), ne izleyeyim diye ararken denk geldiğim bir yapım.

Netflix‘in yapımı olan El Chapo (Bücür), ne izleyeyim diye ararken denk geldiğim bir yapım. Uyuşturucu Lideri olmak isteyen hırslı bir adamın neler yapabileceğini izliyor ve şaşırıyoruz.

El Chapo Kimdir?

Asıl ismi Joaquín Archivaldo Guzmán Loera olan ve El Chapo olarak adlandırılan Meksikalı uyuşturucu baronudur. Doğum tarihi tam belli değildir. 1954 veya 1957 yılında doğduğu belirtilmektedir.

Yaklaşık 60 yaşlarında olan El Chapo dünyanın en ünlü uyuşturucu baronlarının başında gelmektedir. Meksika’da uzun zaman En Çok Aranılan Kişiler arasında 1. sırada kaldı.

El Chapo lakabını boyu (1,68cm) yüzünden almıştır. (Adam bizden bir kaç santim kısa iyi mi ) Çetesi ülkesinin en kanlı çetelerinden biri olma ünvanını taşır. El Chapo bir kaç kez hapistende kaçmış ama daha sonra yakalanmıştır.

Özellikle düşman çetelerle girilen mücadelelerde insanlık dışı infaz yöntemleri kullanır. El Chapo‘nun bu mücadelelerinde 10binlerce insan devlet-çete, çete-çete savaşlarında öldürülmüştür.

Nasıl Kaçtı Bu Adam?

Adam satın almanın tavanında olan El Chapo bir kaç kez hapishaneden firar etmiştir. İlk kez 1993 yılında yakalanmış ve ülkenin en güvenlikli hapishanesine gönderilmiştir. 8 yıl burada kalan El Chapo, 2001 yılında bir çamaşır sepetinin içinde kaçarak kayıplara karışmıştır (Bizde yedik diyoruz, demekki içerdekileri iyi beslemiş) ve 13 yıl boyunca kaçak olarak hayatına devam etmiş.

El Chapo2014 yılında devlet güçleri tarafından yakalanmış ama 14 Temmuz 2014‘de hapishanede duşların altına 1,5 kilometre uzunluğunda tünel kazdırıp firar etmiş.

5 Milyon Dolarlık Ödül

Amerikan yetkililer El Chapo’nun yakalanması için gerekli bilgileri verene 5 milyon dolarlık ödül vadetmiştir.  En sonunda 8 Ocak 2016 tarihinde yeniden yakalanmıştır. Bu arada Aralık 2015‘te uyuşturucu ticaretini sabote ettikleri gerekçesiyle IŞİD lideri Ebu Bekir el-Bağdadi‘yi tehdit etmiştir.

2014’te Kaçtığı Tünel

Adam hapisten kaçış için tünel değil, Marmaray Yapmış Maşallah.

El Chapo’nun Hayatı ve Dizi

Adamı bu kadar övdüğümüz yeter, Şimdi diziye dönelim. El Chapo‘nun azimle normal bir Uyuşturucu Elemanlığından Baronluğa yükselişinin anlatıldığı dizide bir çok heyecanlı sahne var.

Genel olarak El Chapo‘nun peşinden gelen çok insan olduğu için hayatı kaçarak ve gizlenerek geçse de çete savaşlarında neler yapabildiğini izlerken dizi insanı kendine bağlıyor.

Dizinin ilk bölümünde Kolombiya Uyuşturucu Baronu Pablo Escobar‘la da görüşen ve bağ kuran El Chapo Meksika’daki Uyuşturucu ticaretine ışık tutuyor.

Kendi ülkesinde Yerel halka yardım eden bir kişilik kendisi (Escobar‘ı da Kolombiya’daki Yerel Halk çok seviyordu) Kendi çektirdiği fotoğrafları dışında pek fotoğrafı yok, çünkü El Chapo girdiği her mekanda bütün müşterilerin telefonlarını toplatır, ardından herkesin hesabını ödeyip, verdiği rahatsızlık için özür dileyerek çıkarmış.

Dizi eğer bu türü seviyorsanız, yani Narcos hoşunuza gitmişse kaçırılmayacak bir dizi. Bence ilk bölümü bir izleyin derim.

DincerDegre